T.C.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Müsteşar Aşcı’dan İsrail ziyareti

Müsteşar Aşcı başkanlığındaki heyetin yaptığı görüşmelerde, Filistin’de inşa edilecek Cenin Sanayi Bölgesi için Türkiye - Filistin - İsrail arasında ortak bir mekanizma kurulması konusunda prensip kararı alındı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı ve beraberindeki heyet gümrük ve ticaret alanında çeşitli temaslarda bulunmak üzere İsrail'e ziyaret gerçekleştirdi.

Müsteşar Aşcı başkanlığındaki heyet öncelikle,  İsrail Vergi İdaresi Başkanı Moshe Asher ve Gümrük İdaresi Başkanı Avram Ben Ardete başkanlığındaki heyet ile bir araya geldi.

Heyetler arasındaki görüşmelerde, AEO alanında karşılıklı tanımaya ilişkin işbirliği çalışmalarına başlanması, İsrail ve Filistin’e giden malların gümrük işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla Basitleştirilmiş Gümrük Hattı benzeri bir sistem kurulması ve kaçakçılıkla mücadele alanında işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

Filistin Cenin Sanayi Bölgesi için ortak mekanizma

Yapılan görüşmelerde, Filistin’de inşa edilecek Cenin Sanayi Bölgesi için Türkiye – İsrail – Filistin arasında ortak bir mekanizma kurulması konusunda da prensip kararı alındı.

İsrail Dış Ticaret Kurumu Başkanı Ohad Cohen ile de bir araya gelen Müsteşar Aşcı, İsrail İhracat Enstitüsü’nde işadamlarına gümrük işlemleri hakkında bilgi verdi. 

Ziyaret kapsamında Müsteşar Aşcı başkanlığındaki heyet ayrıca, Hayfa Limanı’nı ziyaret etti, burada Ro-Ro ve İsrail üzerinden Ürdün’e gerçekleştirilen transit işlemlerini inceledi.