Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Müsteşar Aşcı, Sudan Gümrük İdaresi Başkanı Altahir ile bir araya geldi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı ile Sudan Gümrük İdaresi Başkanı Dr. Bashir Altahir bir araya gelerek Türkiye ile Sudan arasındaki Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşmasına ilişkin konuştu.

Sudan Gümrük İdaresi Başkanı Dr. Bashir Altahir ve beraberindeki heyeti ilk olarak makamında ağırlayan Müsteşar Cenap Aşcı, iki ülke arasındaki dostane ve tarihi ilişkilere vurgu yaparak, ülkemizin köklü tarihi ve kültürel bağlara sahip Sudan'a her alanda destek olmaya devam ettiğini belirtti.
 
Türkiye’nin Sudan ile her alanda işbirliği yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Müsteşar Aşcı, “ortak akılla hareket etmek iki ülke ticaret hacminin hak ettiği yerlere ulaşması için gerekli” dedi.
 
TÜRKİYE’NİN YANINDAYIZ
 

Sudan Gümrük İdaresi Başkanı Dr. Bashir Altahir ise hem ekonomik hem de dini olarak ortak özelliklere sahip olan İki ülkenin aynı zamanda tarihi ilişkilerine de vurgu yaparak, Sudan’a gösterilen ilgi ve destekten dolayı memnuniyetlerini bildirdi. 
 
15 Temmuz hain darbe girişiminde Sudan’ın Türkiye’ye verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkür eden Müsteşar Aşcı,  “FETÖ terör örgütü büyük bir tehlikedir bu yüzyılın en büyük tehlikesidir” dedi.
 
İki ülke idareleri arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik hususların ele alındığı toplantı sonrasında akşam yemekte bir araya gelen heyet eğitim, muhafaza alanında işbirliği ve tecrübe paylaşımı, hudut kapılarının yap işlet devret modeli ile modernizasyonu alanında bilgi ve tecrübe paylaşımı konularından oluşan toplantı tutanağını imzaladı.