Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Müsteşar Aşcı, Nijerya Gümrükler Genel İdaresi Başkanı ile görüştü

Nijerya ile Karşılıklı idari Yardım Anlaşması imzalanacak, iki ülkenin gümrük idareleri başta FETÖ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleri ile mücadeleyi güçlendirecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap  Aşcı, Bakanlık Toplantı Salonu’nda Nijerya Gümrükler Genel İdaresi Başkanı Hamad Bin Ali ile bir araya geldi.

Müsteşarı Aşcı, Karşılıklı idari Yardım Anlaşmasının taslağını Njierya Gümrükler Genel İdaresi Başkanı Hamad Bin Ali’ye sundu.

Müsteşar Aşcı, Hamad Bin Ali’nin ziyaretine ilişkin “Bu ziyaret sonrasında ticaretimizin daha da gelişeceğine, Anadolu’dan Afrika’ya her iki tarafın da kazanacağı ve bütün ülke halklarının kazançlı çıkacağına inanıyorum” değerlendirmesini yaptı.
 
Terörle mücadelede işbirliği
 
Türkiye’nin tüm dünya ülkeleri ile yaptığı ticaret ve işbirliğinde eşitlik, şeffaflık, sürdürülebilirlik esası ve dostluk anlayışı ile hareket ettiğine dikkat çeken Müsteşar Aşcı şöyle devam etti:

“Tüm dünya için en büyük tehlike olan FETÖ terör örgütü başta olmak üzere tüm terör örgütleri ile yılmadan usanmadan işbirliği içerisinde mücadele etmemizin gereği ortadır. Zira hem Nijerya hem Türkiye başta olmak üzere bu coğrafyadaki insanlar bundan zarar görmektedirler, bu şekilde ülkelerimiz insanlarının refahına harcayacağımız paraları maalesef bu örgütleri yok etmek için harcıyoruz. Böylece hem ekonomimiz geri kalıyor hem de insanlarımızın refah artışı engelleniyor. Onun için bizim hızlı bir şekilde işbirliği yaparak tüm terör örgütleri ile amansız bir şekilde mücadele etmemizin gereği ortadır.”

Müsteşar Aşcı, gümrüklerin terörle mücadelede önemli aktörlerden biri olduğuna dikkat çekti, “Gümrük idarelerinin gerçekleştirdiği işlemler ve denetimler terörle mücadelenin önemli bir parçasıdır. İdarelerimizde terörün finansmanında kullanılan uyuşturucu, sigara, akaryakıt kaçakçılığı gibi unsurlara geçit verilmemektedir ve idareler arasında işbirliği önemlidir.” dedi.

Ticarette 10 milyar dolar hedefi

İki ülke arasındaki ticaret hacmi de gündeme geldi. Müsteşar Aşcı, Türkiye ile Nijerya arasındaki ticaret hacminin yetersiz olduğuna vurgu yaptı, “Nijerya ile ticaret hacmimiz 2015 yılında 1 milyar doları aşmış, fakat 2016 yılında bu rakam düşmüş, 2017 yılının ilk 8 ayında da 778 milyon dolar olmuş, ben iki büyük ülke için bu rakamların düşük olduğunu ve bunun artırılması gerektiğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanlarımız bir araya geldiğinde de bize buradan bir ödev vereceklerdir. Bizim en az 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmamız gereği ortadadır” dedi.
 
Türk işadamlarının Nijerya’da yatırım yaptığını hatırlatan Müsteşar Aşcı,  Nijeryalı yatırımcıları da Türkiye’ye beklediklerini ifade etti.

“Terörizm yoluyla ilişkimizi bozamayacaklar”
 
Njierya Gümrükler Genel İdaresi Başkanı Hamad Bin Ali ise Türkiye’nin Nijerya’ya verdiği desteklere teşekkür ederek söze başladı.
 
Hamad Bin Ali, Türkiye’nin Çin’den sonra en fazla ithalat yaptıkları ülke olduğuna dikkat çekti, “Biz de geçen yıl bir ekonomik durgunluk söz konusu oldu, bizdeki ekonomik durgunluk ve sizdeki darbe girişiminden ticaret hacmimiz olumsuz etkilendi. 2018 yılının ilk çeyreğinde ticaret hacmimizin artacağını düşünüyoruz” dedi.
 
Hamad Bin Ali terörle mücadele konusunda iki ülkenin kararlı tutumunu hatırlattı, “Hiçbir suretle düşmanlarımızın terörizm yoluyla ilişkimizi bozmasına müsaade etmedik etmeyeceğiz” dedi.