Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Müsteşar Aşcı, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük Bakan Yardımcısı Zou Zhiwu ile görüştü

Aşcı ile Zhiwu görüşmesinde İpek Yolu ve Kuşağı Girişimi Çerçevesinde İşbirliği, TIR Sözleşmesinin Uygulanması, Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları, Kaçakçılıkla Mücadele Alanında İşbirliği konuları ele alındı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük Bakan Yardımcısı Zou Zhiwu ile bir araya geldi.
 
 Aşcı ile Zhiwu görüşmesinde İpek Yolu ve Kuşağı Girişimi Çerçevesinde İşbirliği, TIR Sözleşmesinin Uygulanması, Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları, Kaçakçılıkla Mücadele Alanında İşbirliği konuları ele alındı. Söz konusu alanlarda mevcut işbirliğinin ilerletilmesi konusunda mutabık kalındı.
 
 Müsteşar Aşcı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin “Bir Kuşak Bir Yol Projesi” ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın “İpekyolu Girişimi”nin birbiri ile örtüştüğüne dikkat çekti, İpeyolu güzergahının doğu ve batı ucundaki iki ülke olarak işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.  
 
 Aşcı, 2013 yılından bugüne kadar değişik alanlarda faaliyet gösteren 148 firmaya Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (AEO) verildiğini hatırlattı, bu alanda Çin tarafı ile işbirliğine “hazırız” mesajı verdi.
 
Çin Halk Cumhuriyeti Gümrük Bakan Yardımcısı Zou Zhiwu ise Çin Genel Gümrük İdaresi’nin Türkiye ile bu alanda işbirliği zemini oluşturulmasına hazır olduğunu belirtti.
 
Taraflar arasında, iki ülkedeki mevzuatın incelenmesi ve karşılaştırılması, AEO firmalarının yerinde incelenmesi, risk kriterlerinin belirlenmesi gibi çalışmaları içeren AEO Eylem Planı da imzalandı.
 
Toplantının ardından Çin Halk Cumhuriyeti Heyeti Halkalı Gümrük Müdürlüğü’ndeki TIR işlemlerini yerinde inceledi.