T.C.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Müsteşar Aşcı, Arnavutluk Ankara Büyükelçisi Gazheli'yi kabul etti

Müsteşar Aşcı, Arnavutluk'un uluslararası arenada Türkiye'nin dostu ve Türkiye'nin savlarını destekleyen bir ülke olduğunu söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, Arnavutluk Ankara Büyükelçisi Genti Gazheli'yi  makamında kabul etti.

Müsteşar Aşcı, Arnavutluk’un bulunduğu coğrafyada bağımsızlığını koruyan ve o bölgeye barışı getiren ülkelerden bir tanesi olduğunu belirtti.

Arnavutluk’un uluslararası arenada Türkiye’nin dostu ve Türkiye’nin savlarını destekleyen bir ülke olduğunu ifade eden Müsteşar Aşcı, “Arnavutluk, bu yüzden her yönüyle desteklenmesi, güçlü kalması gereken bir ülke. Kardeşliğe uygun olarak birbirimize destek olmalıyız” dedi.  

Birlikte mücadele etmemiz önemli

Müsteşar Aşcı, gümrükler konusundaki tecrübeleri paylaşmaktan memnun olacaklarını dile getirerek, “Arnavutluk transit ülke konumunda, o yüzden konum olarak benzer durumdayız. Özellikle kaçakçılık konusunda ve diğer konularda birlikte mücadele etmemiz önemli. Her alanda iş birliğine açığız” diye konuştu.

FETÖ terör örgütüne bağlı okulların kapatılması ve maarif vakfına devri konusunda Arnavutluk’tan destek beklediklerini vurgulayan Müsteşar Aşcı, örgütün bulunduğu coğrafya için de tehdit olduğunu kaydetti.

Müsteşar Aşcı, Arnavutluk’un Türkiye’ye ulaşım olarak yakınlığı dolayısıyla da ticarete çok elverişli olduğunu dile getirdi.

Büyükelçi Gazheli: Ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkaralım

Büyükelçi Gazheli, Türkiye’nin hem bölgede hem de dünyada Arnavutluk’un en büyük destekçisi olduğunu belirtti.

Kosova’nın tanınmasında Türkiye’nin desteğinin önemli olduğuna işaret eden Gazheli, “Özellikle Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Kosova’nın tanınmasında gösterdiği çaba ve bütün Arnavutluk’a verdiği destek büyüktür” dedi.

Türkiye ve Arnavutluk arasındaki ticaret hacminin şimdiye kadar 400 milyon dolar civarında olduğunu bildiren Büyükelçi Gazheli, bunu 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Büyükelçi, “Biz hazırız ve Türk iş adamlarını Arnavutluk’a bekliyoruz. Çünkü sizin sağlık ve turizm modeliniz, iş işleyişiniz Arnavutluk için çok iyi bir model” değerlendirmesinde bulundu.

Gümrüklerde uyguladığınız sistem mükemmel

Büyükelçi Gazheli, Türkiye’nin gümrüklerde uyguladığı sistemi kendi ülkelerinde de uygulamak istediklerini vurgulayarak, “Gümrüklerde uyguladığınız sistem mükemmel bir şekilde işliyor. Bu modeli Arnavutluk’ta uygulayabiliriz. Bu konuda desteğinizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.