Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Kırşehir´de Ahilik Haftası´nın açılışını gerçekleştirdi

Bakan Yardımcısı Çiftci, Ahilikte “ben” yoktur, “biz” vardır. Bizler dürüstlük, kardeşlik ve doğruluk ekseninde bir ve bütünüz. Kimse bizim birliğimizi bütünlüğümüzü bölemez, bölemeyecektir"dedi

Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Kırşehir´de Ahilik Haftası´nın açılışını gerçekleştirdi
 
Ahiliğin başkenti olarak görülen Kırşehir´de düzenlenen Ahilik Haftası´nın açılış töreni Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci´nin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Bu yıl 30 uncusu düzenlenen Ahilik Haftası, 18-24 Eylül tarihleri arasında yurt genelinde gerçekleştirilen etkinliklerle sürdürülecek.

Ahilik Haftası açılış töreni için Kırşehir´e giden Bakan Yardımcısı Çiftci, ilk olarak Kırşehir Valiliği´ni ziyaret ederek burada Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan, Salih Çetinkaya ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile görüştü. Görüşmelerin ardından Ahilik etkinlikleri kapsamında düzenlenen kortej yürüyüşüne katılan Çiftci, sonrasında yeni yapılan Kırşehir Belediyesi Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen ahilik haftası açılış töreninde bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasında, ilkeleri ve felsefesi zamanın ötesine geçip bugünlere ulaşan, değerleriyle bugün de hemhal olmaya çalıştığımız Ahi Evran Hazretlerini ve kurduğu Ahilik kurumunu yad etmek için bir araya gelindiğini ifade eden Çiftci, “Ahilik prensipleri, yüzyıllar boyunca, hem esnaf ve sanatkârlarımız, hem de Anadolu insanı için şaşmaz bir ölçü, önemli bir kılavuz olmuştur. İnsanı merkeze koyan Ahilik kültürü, üretirken ve de satarken dürüst, güvenilir, insan hak ve hukukuna saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olmayı olmazsa olmazlarından kabul etmiştir. Bugün uygar dünya ülkelerinin, uygulamaya ve hâkim kılmaya çalıştıkları bu değerler, 13’üncü Yüzyıldan itibaren Anadolu´da “Ahilerin Vizyonu” olarak uygulanmıştır. Ahilikte “ben” yoktur, “biz” vardır. Bizler dürüstlük, kardeşlik ve doğruluk ekseninde bir ve bütünüz. Karşılıklı yardımlaşma, dayanışma bu toprağın genlerinde vardır. Kimse bizim birliğimizi bütünlüğümüzü bölemez, bölemeyecektir.” şeklinde konuştu.

Ahilik ilkelerinin tanıtılması, esnaf ve sanatkârlar ile bunların teşkilatlarında yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda, kendilerine ve esnaf ve sanatkârlarımıza önemli görevler düştüğünü söyleyen Çiftci, “tüketicinin esnafa, esnafın üreticiye, üreticinin tüketiciye güvendiği ticari bir atmosfer oluşturmanın ne kadar faydalı olacağının bilincindeyiz. Bizim için oluşturulmuş Ahilik değerlerine sımsıkı sarılmalıyız. Emin olabiliriz ki tüm dünyanın barış ve kardeşlik için Ahilik anlayışına ihtiyacı vardır. Bu inançla, Ahilik Haftası’nın bundan sonrada halkımızın ve esnaf ve sanatkârlarımızın Ahi Evran-ı Velinin öğretilerini yaşatmasına vesile olmasını dileyerek hepinizi sevgi ve muhabbetlerimle selamlıyorum.” diyerek sözlerine son verdi.

Açılış töreninin ardından Anıt Meydanı´nda vatandaşlarla bir araya gelen Çiftci, ziyaretçilere Ahi pilavı, helva ve şerbet ikramında bulundu. Kırşehir ziyaretinde son olarak Kırşehir Ak Parti İl Teşkilatını da ziyaret eden Çiftci, il başkanı olarak yeni göreve başlayan Muzaffer Aslan´a da hayırlı olsun dileklerini iletti.

Kırşehir´de 24 Eylül Pazar gününe kadar devam edecek Ahilik Haftası etkinlikleri 81 ilimizde kutlanıyor.