T.C.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Bakan Yardımcısı Çiftci: Moğolistan Ulanbator Büyükelçisi Yazal´ı kabul etti.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti Ulanbator Büyükelçisi olarak göreve başlayan Muhittin Ahmet Yazal´ı makamında kabul ederek kendisine yeni görevinde başarılar diledi.

Görüşmede, güçlü bir tarihe dayanan Türk-Moğol ilişkileri, ortak kültürel miraslarımız, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler, Moğolistan’daki Türk yatırımları, TİKA tarafından yürütülen hizmetler, eğitim alanındaki ortaklıklar gibi konularda yapılmış ve yapılacak çalışmalar hakkında istişarelerde bulunuldu.

Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, ortak tarihi ve kültürel mirasa sahip olduğumuz bu ülkenin, aynı zamanda Türk tarihinin ilk yazılı eserlerine ev sahipliği yapmasının Moğolistan’ı bizler açısından ayrıcalıklı bir konuma getirdiğini ifade etti. 

Büyükelçi Yazal, “İmzalanan yüzden fazla anlaşmayla güçlü bir ahdi temele sahip olan Türk-Moğol ilişkileri, Büyükelçiliğimiz ve uzmanlık kuruluşlarımızın yanısıra, TİKA, işadamları dernekleri ve sivil toplumun katkılarıyla ileri bir noktaya gelmiş; Türk Hava Yolları’nın 2012 yılında seferlere başlamasıyla ivme kazanmıştır. Demokratik değerlere bağlılığı, işleyen serbest piyasa ekonomisi ve hızlı ekonomik büyümesiyle bölgenin yükselen değeri konumundaki Moğolistan’da Büyükelçi olarak görev yapmanın kıvancını yaşamaktayım.” dedi.

Büyükelçinin önümüzdeki dönemde iki dost ülke arasındaki üst düzeyli ziyaretlere kesintisiz devam edilmesi; toplam ticaret hacminin 250 Milyon ABD Doları seviyesine çıkarılması; Moğolistan’daki Türk yatırımlarının nitelik ve niceliğinin güçlendirilmesi gibi unsurların hedefleri arasında yer aldığını ve bu konuda iş adamlarımızdan oluşan heyetleri beklediklerini belirtmesi üzerine Çiftci, dünyanın ve ülkemizin içerisinden geçtiği ekonomik konjonktür içerisinde daha çok üretmek, çalışmak ve ürettiğini pazarlayabilmek gerektiğinin altını çizerek, “Ürettiğimizi yeni pazarlara ulaşarak satmak için bir strateji geliştirmek gerekmekte. Bakanlığımız ve Hükümetimiz bu yönde adımlar atmaktadır. Bu kapsamda Moğolistan ile ticari ilişkilerimizi artırma hedefine yönelik tüm önerilere açığız. İş adamlarımızdan oluşan bir heyetin Moğolistan´a ziyareti için ilgili kurum, kuruluş, oda ve borsalarla görüştük. Bir strateji belirleyerek iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımları artırmak için elimizden gelen desteği vereceğiz” diye konuştu.

Çiftci son olarak, kendilerinin her zaman yanlarında olduklarını ifade ederek Türkiye ile Moğolistan arasındaki ticari ve tarihi bağların gelişmesi yönünde Ulanbator Büyükelçiliğimizin yapmış oldukları ve yapmayı planladıkları çalışmalardan dolayı Yazal’a şükranlarını sundu.