T.C.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Bakan Yardımcısı Çiftci, Gürcistan’da Dünya Gümrük Günü kutlamalarına katıldı

​Bakan Yardımcısı Çiftci, Azerbaycan, İtalya, Moldova ve Ukrayna Gümrük İdareleri temsilcilerinin katıldığı Dünya Gümrük Günü kutlamalarının açılış konuşmasını yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci ve beraberindeki heyet, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü Kutlamaları vesilesi ile Gürcistan/Tiflis’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Yardımcısı Çiftci, Azerbaycan, İtalya, Moldova ve Ukrayna Gümrük İdareleri temsilcilerinin katıldığı Dünya Gümrük Günü kutlamalarının açılış konuşmasını yaptı.

Konuşmasında, Gürcistan’ın ülkemiz için stratejik önemine değinen Bakan Yardımcısı Çiftci, iki ülke arasında gümrük alanındaki ilişkilerin seviyesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti ve bölge ülkelerinin de katılımı ile Kafkasya koridorunun güvenli ve akıcı bir ticaret rotası haline getirilmesinin önemini vurguladı.

Dünya Gümrük Örgütü Liyakat sertifika töreninin ardından, resmi açılış programı sona erdi.

Ardından Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci ve Gürcistan 1. Maliye Bakan Yardımcısı ve Gelirler İdaresi Başkanı Giorgi Tabuashvili başkanlığında heyetler arası ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Bahse konu ikili görüşmelerde, iki ülke arasındaki kara hudut kapılarının mevcut durumu, Muratlı Kara Hudut Kapısı’nın açılışı için gerekli çalışmaların başlatılması, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin geleceği ve Gürcistan TIR Parklarındaki güncel sorunlar ele alındı.

Taşımacıların son dönemde TIR parklarından kaynaklı yaşadıkları sorunlar ele alınarak, Gürcistan tarafından, TIR parklarında “ilk giren ilk çıkar prensibi”ne göre hareket edilmesi talep edildi. Gürcü tarafı, TIR parklarındaki sorunun 2 ay içerisinde tamamen çözüleceği bilgisini verdi.

Oldukça verimli bir atmosferde gerçekleşen ziyaret çerçevesinde, iki ülke arasındaki güçlü işbirliğinin sürdürülmesi ve derinleştirilmesinin faydalı olacağı değerlendirildi. Toplantının ardından, Gürcistan Gümrükleme Bölgesi ziyaret edildi ve iş akışlarına ilişkin detaylı bilgiler alındı.

Bakan Yardımcısı Çiftci,  Kırmızı Köprü Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu

Dünya Gümrük Günü nedeniyle resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan'da bulunan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci,  ziyaretinin ikinci gününde Gürcistan-Azerbaycan arasındaki Kırmızı Köprü sınır kapısını ziyaret etti. 

Gürcü yetkililer, Çiftci ve beraberindeki heyete, Gürcistan Gümrük Müdürlüğünün çalışma prensipleri, gümrük kapılarındaki araç, yük ve yolcuların geçiş süreçleri, yasa dışı yük taşımacılığında uyuşturucu kaçakçılığını önleme sistemleri hakkında bilgi verdi. İnceleme sırasında taraflar arasında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Bakan Yardımcısı Çiftci, Türkiye ile Gürcistan arasındaki bir çok alanda olduğu gibi gümrük müdürlükleri arasında da işbirliğinin çok iyi şekilde geliştiğini, iki ülkenin ekonomik kalkınması adına sınır kapılarındaki yolcu, yük ve araç geçişlerinin daha da kolaylaştırılması yönünde ortak adımların atılmasının önemli olduğunu kaydetti.  

Türk tırcıların, Kırmızı Köprü Sınır Kapısından geçişi sırasında gecikme yaşamasıyla ilgi Gürcistan tarafıyla görüştüklerini ve bu sorunların da kısa süre içinde çözüleceğini ümit ettiklerini dile getiren Çiftci, iki ülke arasında gümrük alanındaki işbirliğinin artırılması konusunda, her iki tarafın da ciddi niyetleri olduğunu vurguladı. 

Çiftci ve beraberindeki heyet incelemelerinin ardından Tiflis'ten ayrıldı.