T.C.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Bakan Yardımcısı Çiftci, ATO Meclis toplantısına katıldı

Bakan Yardımcısı Çiftci, Ankara Ticaret Odası Meclis toplantısına katıldı, istihdam seferberliği kapsamında ATO'da faaliyete geçen İŞKUR Hizmet Noktası'nın açılışını gerçekleştirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Ankara Ticaret Odası (ATO) Şubat ayı Meclis toplantısına katıldı. Toplantının açılışında konuşan Çiftci, Türkiye ekonomisi ve 16 Nisan'da yapılması planlanan anayasa değişikliği referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Ticaret Odası üyeleri ve iş dünyasına hitaben, bizim görevimiz daha çok ve daha kaliteli üretmeniz, dünya pazarlarında rekabet edebilmeniz için size yardımcı olmaktır diyen Çiftci, şunları kaydetti:
 
“Sizlerin, temsil ettiğiniz kesimlerin ekonomik sorunlarının çözülmesinde, bunların bizlere ve diğer yetkili mercilere iletilmesinde çok önemli görevler üstlendiğinizin bilincindeyiz. Bu nedenle Sizlerle çeşitli vesilelerle bir araya gelmeye bilhassa özen gösteriyoruz. Bu ülkenin gerçek kahramanları üretenlerdir. Sizler Türkiye’nin refahına katkı sağlıyorsunuz.”
 
Türk Lirası Amerikan Doları karşısında %3,97’lik değer kazandı
 
 2017’nin ilk günlerinde döviz kurlarındaki suni artışlara değinen Çiftci" Ekonomimize olan topyekûn planlı saldırılar kendisini en başta döviz kurlarında gösterdi. 2016 yılının sonları ile 2017’nin ilk günlerinde döviz kurlarındaki suni artışlar piyasalar tarafından olumsuz olarak algılatılmak istendi. Ancak, 15 Temmuz gibi hain bir darbe girişimini bertaraf etmeyi başaran Aziz milletimiz döviz kurlarındaki suni değişimleri de Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve önderliğinde bertaraf etmeyi başarmıştır.” dedi.
 
Türk Lirasının Amerikan Doları karşısında %3,97’lik değer kazandığına değinen Çiftci, Türk Lirasının şubat ayı içerisinde, gelişmekte olan para birimleri arasında en iyi performansı gösterdiğini belirtti.
 
 "Türkiye’nin yükselişini kimse engelleyemez"

Çiftci, büyümeyi destekleyici adımlar atıldığına işaret ederek,  “Yatırım teşviklerinin kapsamını genişletiyor ve içeriğini zenginleştiriyoruz. İkili ilişkilerde yeni sayfalar açmak suretiyle ekonomik etki alanımızı genişletiyoruz. Küresel enerji hatları üzerinde kilit ülke olma fırsatına sahibiz. Doğru politikalarla hedeflerimize yürüyoruz. Ülkemize, insanımıza, iş adamlarımıza güveniyoruz. Birlikte hareket ederek aşılamayacak engel, çözülemeyecek sorun olmadığını biliyoruz. AK Parti hükümetleri olarak bugüne kadar popülizmden uzak, gerçekçi politikalarla Türkiye ekonomisini güçlendirdik. Ülke menfaatlerini ön plana alarak hareket ettik. Ekonomi politikalarını oluştururken asla siyasi çıkar gözetmedik. Hiçbir şart altında mali disiplinden taviz vermedik. Devletin ekonomideki ağırlığı azaltıp, özel sektör öncülüğünde büyümeyi teşvik ettik. Siyasi ve ekonomik istikrarını kanıtlamış, bölgesindeki gücünü ve etkinliğini ortaya koyan Türkiye’nin yükselişini kimse engelleyemez. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” diye konuştu.
 
Krediye erişimin kolaylaştırıldığını, yatırım seferberliğine gidildiğini belirten Çiftci, yatırım yapan, üreten, ihracat yapan herkesin yanında olduklarını ifade etti.
 
“2017 yatırım ve reel sektör yılı olacak”
 
2017 yılının kamu yatırımlarının ve reel sektör yatırımlarının yılı olacağına işaret eden Çiftci" Hükümetimiz kamu yatırımlarını %30 artırıyor. Bütçede reel sektöre verilen destek ve teşvikler de önemli ölçüde artırılıyor. Reel kesim destekleri 2017 yılında %16 artırılarak 32,4 milyar TL’ye çıkarılıyor. Bu destekler içerisinde en büyük payı istihdama çok önemli katkısı olan Sosyal Güvenlik İşveren Prim desteğine ayırılıyor.” değerlendirmesinde bulundu.  
 
Çiftci,  İhracatın desteklenmesine ayrıca önem verildiğini ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İhracat desteklerinin payını 1 milyar TL’den tam üç katına, 3 milyar TL’ye çıkarıyoruz. Böylece 2017’de ihracatçımızın rekabet gücünü daha da artıracak, teknoloji yoğun ürünlerin ihracatını yükselteceğiz. Küçük ve orta ölçekli işletmelerimize önemli destekler öngörülüyor. Markalaşma, kurumsallaşma, Ar-Ge, inovasyon destekleriyle birlikte toplamda KOSGEB’e 1,1 milyar TL kaynak ayırılıyor. Esnafımızın finansmana erişimini ve finansman maliyetlerini düşürmek için kredileri faiz desteğine 1,3 milyar TL kaynak ayırıyoruz. Benzer şekilde tarımsal kredi faiz desteği %37 artırılarak 2,4 milyar TL’ye çıkarılıyor.”
 
“Ülkemizin büyüme stratejisi ihracat üzerinedir”
 
Bakan Yardımcısı Çiftci, Bakanlık faaliyetlerine de değinerek Ticaretin kolaylaştırılmasının, uluslararası ticaret ortamının ve rekabet gücümüzün geliştirilmesinde önemli bir unsur olduğunu, Bakanlık olarak sadece Türkiye’de değil, iş yapılan tüm ülkelerde ihracatçımızın işinizi kolaylaştırmak, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak için çalıştıklarını, artık dürüst iş yapanın, güvenli ticaret yapanın yolunun açık olacağını ifade etti.
 
Büyümek için daha çok üretmek, üretmek için de daha çok satmak lazım diyen Çiftci, “Bu da daha çok satacağınız pazarlara açılmak demek. Bizim hedefimiz de iş dünyamızın bu pazarların kapılarını daha kolay açmasını sağlamak. Bunun için de bürokratik işlemlerde zaman kayıplarını en aza indirmek için sürekli yeni modeller geliştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Rejim değişikliği değil, sadece sistem değişikliği
 
Çiftci, halk oylaması ve hükümet sistemi tartışmalarına da değinerek şunları söyledi:
 “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin gelecek vizyonunun önemli ayaklarından biridir. Aynı zamanda mevcut fiili durumun anayasal bir yapıya büründürülmesidir. Amacımız da millet kimi seçerse seçsin ülkede istikrarı sağlayacak bir sistemi kurmaktır. Parlamenter sistemin eksikliklerini gideren, istikrarı ve demokratik yönetimi sağlayan bir sistemdir. Bürokrasinin daha iyi çalışmasını hedefliyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Yeni anayasanın getirdikleri Milletimizin refahı, ülkemizin daha hızlı kalkınması ve istikrar içindir. Türkiye koalisyonlarda hep kaybetti, bunu yaşayarak hepimiz gördük. 15 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde ise ülkemiz siyasette istikrar ile tanıştı.”
 
“Milletimizin kararı tecelli edecektir”
 
Ülkenin daha hızlı işleyen istikrarı kurumsallaştırmak için “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne “evet” diyoruz diyen Çiftci, “Bir 50 sene sonra bugün yaptıklarımızın kıymeti çok daha iyi anlaşılacaktır. Nitekim, Referandum kararı alıp, tarih belli olduktan sonra ekonomideki rahatlama, dolardaki düşüş hepimizin gözü önündedir. Referandum tarihinin belli olması bile ekonomide rahatlatıcı etkisini gösterdi. Halkımızın desteğiyle inşallah 17 Nisan sabahı “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle” ekonomimiz üzerindeki algı operasyonlarını da yerle bir etmiş olacağız.  Bizler hiç durmadan, yorulmak nedir bilmeden koşturacağız. Halkımız kazansın, ülkemiz büyüsün istiyoruz. Hep birlikte “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle” birlikte 2023’e çok daha güçlü yürüyeceğiz.” dedi.
 
Bakan Yardımcısı Çiftci,  İŞKUR Hizmet Noktasının açılışını yaptı
 
Bakan Yardımcısı Çiftci, daha sonra Tobb Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ato Başkanı Gülsel Baran ve iş dünyasından temsilcilerle birlikte istihdam seferberliği kapsamında Ankara Ticaret Odası´nda faaliyete geçen İŞKUR Hizmet Noktası'nın açılışını gerçekleştirdi.