T.C.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

Aydınlık Gazetesi Cevap ve Düzeltme Metni

CEVAP VE DÜZELTME METNİ
 
“Aydınlık Gazetesinin 20/2/2017 tarihli nüshasının 1 ve 3 üncü sayfalarında “Bakan imzasıyla FETÖ’cüye kıyak" başlıklı haberde Gümrüklerde tasfiyelik hale gelmiş lüks Mercedes S 350 L marka aracın dönemin bakanı Hayati Yazıcı, Müsteşar Ziya Altunyaldız, Müsteşar Yardımcısı Sezai Uçarmak ve Tasfiye İşletmeleri Genel Müdürü Avni Ertaş’ın onayıyla daha sonra FETÖ’den meslekten ihraç edilen Danıştay Başkanlığı Genel Sekreteri Mustafa Kökçam’a makam aracı olarak tahsis edildiği belirlendi… Bu arada, gümrükte satışı beklenen son model lüks araçlardan bazılarının da siyasilere ve bürokratlara usulsüz olarak tahsis edildiği öne sürüldü. Tasfiyelik hale geldiği için satılması gereken son model BMW marka bir otomobilin de usulsüz bir şekilde dönemin bakanının İstanbul’da bulunduğu dönemde kullanması için tahsis edildiği iddialar arasında.” şeklindeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.
 
Danıştay Başkanlığı’nın tahsis talebi üzerine, 2012 yılında 2007 model Mercedes S350 L marka araç satınalma işlemleri tamamlanıncaya kadar Danıştay Başkanlığına geçici olarak tahsis edilmiş, satın alma işlemleri konusunda bir mesafe alınamadığının anlaşılması üzerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca söz konusu aracın iadesi istenilmiş ve bu yılın Ocak ayında araç teslim alınmıştır. Ayrıca, tahsisler haberde iddia edildiği üzere kişilere değil kurumlara yapılmaktadır.
 
Bütçe Kanunları ve kurumların taşıt edinmelerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararlarının Bakanlığımıza tanıdığı yetkiler çerçevesinde, tasfiyelik haldeki araçların Bakanlığımıza bedelsiz tahsisi mümkün olup, tüm tahsis işlemleri söz konusu mevzuat dahilinde ve kamu kaynaklarının etkin kullanımı hedeflenerek gerçekleştirilmektedir. Haberde iddia edildiği şekilde siyasilere ve bürokratlara usulsüz araç tahsisi söz konusu değildir.
Açıklanan nedenlerle; söz konusu haberde eksik bilgi ve hatalı yoruma dayalı, gerçekdışı iddiaların basın ilkeleri ve kamuoyunun doğru bilgi alma hakkı ile bağdaştırılması asla mümkün değildir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği