Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda sıkıntısız bir şekilde araçlar giriş ve çıkış yapıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Halil İbrahim Sınır Kapısı'nın Irak merkezi yönetime teslimiyle ilgili, "Şu anda sıkıntısız bir şekilde araçlar giriş ve çıkışlarını yapıyor. dedi.

Bakan Tüfenkci, kentteki ziraat odası başkanlarıyla Yeşilyurt Ziraat Odası'nda yaptığı toplantının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin incir, kuru üzüm ve kayısı gibi meyvelerin üretiminde birinci sırada bulunduğunu dile getiren Tüfenkci, ayrıca ülkenin bu alanda dünyada söz sahibi olduğunu hatırlattı.

Malatya'da yaklaşık 40 bin ailenin geçiminin kayısıdan sağlandığını ve kentte geçen yıl rakamlarıyla toplam 7 milyon 558 bin kayısı ağacının bulunduğunu ifade eden Tüfenkci, şunları söyledi:

"Bu kayısı ağaçları ile ilgili esasında kamuoyunda yanlış bir bilgilendirme ve bilgi kirliliği de var. Kimisi 1 milyon, kimisi 2,5 milyon ağacın 2017 yılı içerisinde kesildiğini ifade ediyorlardı ama bugün Tarım İl Müdürlüğümüzün de açıklamalarından anlaşıldığı gibi Türkiye’de, Malatya’da kendi tespitlerine göre yaklaşık 200 bin ağacın kesildiğini görüyoruz." diye konuştu.

"Lisanslı depo" ile ilgili bilgilerini toplantıda paylaştığını aktaran Tüfenkci, kent için bunun önemli olduğunu, 2018 yılında temelinin atılmasının planlandığını bildirdi.

Bir gazetecinin "Habur Sınır Kapısı'nın karşısındaki Halil İbrahim Sınır Kapısı'nın Irak merkezi yönetimine teslim edilmesiyle ilgili" görüşlerini sorması üzerine Bakan Tüfenkci, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz hep şunu ifade etmiştik, biz Irak toprağının bütünlüğünden yanayız ve baktığımız zaman da uluslararası hava limanları, sınır kapılarının merkezi Irak hükümetinin denetiminde ve yetkisinde olması gerektiğini ifade etmiştik. Bunun Irak Anayasası'na göre de olması gerekenin bu olduğunu söylüyorduk. Netice itibarıyla yapılan görüşmelerde, Irak merkezi hükümeti gerek hava limanlarında, gerekse de kapılardaki denetimleri sağladıklarını ifade ettiler. Geçtiğimiz günlerde de bilindiği gibi merkezi Irak hükümeti Habur Sınır Kapısı'nın karşısı olan Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda devrini gerçekleştirdi. Şu anda sıkıntısız bir şekilde araçlar giriş ve çıkışlarını yapıyor. Biz de oradaki gelişmeleri yakinen izliyoruz. Gelişmelere göre de tavrımızı belirliyoruz."

 Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "Bilinsin ki kökleri kazınana kadar bu mücadele amansız bir şekilde devam edecek. 8 şehidimiz oldu. 56 teröristi etkisiz hale getirdik daha da mücadelemiz devam ediyor. Artık sınır içi, sınır dışı diye bir kavramı kaldırıyoruz." dedi.

Battalgazi ilçesi muhtarlarıyla Taş Konak'ta bir araya gelen Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, kenti insanların huzur içerisinde yaşadığı bir yer olarak öne çıkarmak istediklerini dile getirdi.

Bu noktada muhtarların gayretlerini bildiğini ve takdir ettiğini belirten Tüfenkci, şehrin gelişimi noktasında herkesin üstüne düşeni yaptığını ve emeği geçenlere teşekkür ettiğini söyledi.

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde güvenlik güçleriyle bölücü terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit olan güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet dileyen Tüfenkci, şöyle konuştu:

"Bilinsin ki kökleri kazınana kadar bu mücadele amansız bir şekilde devam edecek. 8 şehidimiz oldu. 56 teröristi etkisiz hale getirdik daha da mücadelemiz devam ediyor. Artık sınır içi, sınır dışı diye bir kavramı kaldırıyoruz. Sınırın dışında da eğer tehlike geliyorsa, nasıl Suriye'deysek nasıl sınırın dışına kadar kovalıyorsak bundan sonra da bulundukları her ine girmek için hem Allah'a hamdolsun milli, yerli silahlarımız var hem de yeni bir terörle mücadele konseptimiz var."

Terör örgütleriyle mücadelede önemli olanın teröristleri eylemsizlik haline itebilmek olduğunu dile getiren Tüfenkci, "İstanbul'da DEAŞ terör örgütüne yönelik çok önemli bir operasyon yapıldı. Bayrampaşa'daki alışveriş merkezini belki de havaya uçurarak büyük bir panik, kaos ve Türkiye'ye olan bakışı değiştirmeye yönelik bir saldırıyı planlamıştı bu taşeron örgütler. Ama Allah'a hamdolsun o eli de önledik ve kırdık. İnşallah bundan sonra da kırmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

- Uyuşturucuyla mücadele

Terörle mücadele kadar uyuşturucuyla da mücadelenin çok önemli olduğuna dikkat çeken Tüfenkci, gençleri her türlü bağımlılıktan kurtarmak zorunda olduklarını ifade etti.

Bu noktada ailelere, devlete, belediyelere iş düştüğünü kaydeden Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Sadece gümrüklerde yakaladığımız uyuşturucu miktarı 80 yılın zirvesine çıktı. Baktığımız zaman 23 tona yakın çeşitli uyuşturucular yakalandı. Artık kapılarda bu kaçakların veya uyuşturucuların sıkı denetiminden dolayı güzergah değiştirdiklerini, farklı bir güzergahlara saptıklarını görüyoruz. Gerek İçişleri Bakanlığı gerekse bizim bakanlığımızla birlikte kaçak ve uyuşturucuyla mücadelemizi son yılların zirvesine çıkarttık ve orada her türlü teknik cihazları kullanıyoruz."

Tüfenkci, son model cihazlarla, takiplerle, istihbaratla gümrük kapılarından kaçak ve uyuşturucuya geçit vermediklerini dile getirerek bunlarla ilgili mücadelenin kararlılıkla süreceğinin altını çizdi.

Kaçak sigarayla ilgili son yıllarda daha etkin bir çalışma izlediklerine dikkat çeken Bakan Tüfenkci, "2 sene önce yüzde 21'lerde olan kaçak sigara oranlarını bugün yüzde 10'lara kadar düşürdük. İnşallah hedefimiz bunları yüzde 5'lere kadar kaçak sigarayla mücadeleyi sürdüreceğiz. Uyuşturucuyla mücadele kurulu var. Orada biz de varız. Orada bazı kararlar var, inşallah önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşacağız."

Düzenlenen toplantıya Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile muhtarlar katıldı.