Türkiye Cumhuriyeti

TİCARET BAKANLIĞI

Bakan Tüfenkci: Türkiye kendine güvenip üretenleri asla mahcup etmeyecektir

Bakan Tüfenkci, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu üyelerini kabulünde “İhracat teşviklerimiz ve yatırım desteklerimiz ile Türkiye, kendine güvenip üreten hiçbir yatırımcıyı mahcup etmemiştir” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Kudret Önen ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Bakanlık Toplantı Salonunda gerçekleştirilen görüşmede Bakan Tüfenkci, Başkan Önen ve üyelerin talep ve önerilerini dinledi, hükümet olarak sektöre ilişkin yapılanlardan bahsetti. 

Petrol türevleri, kimya ve ilaç sektörünün cari açığı azaltacak önemli sektörler olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, hükümet olarak aldıkları kararlarla bu sektörleri özel statüde ve genel teşviklerle destekleyeceklerini kaydetti.

Dahilde işleme rejiminde aksayan yönlerin tespit edilmesi amacıyla müsteşarlar düzeyinde Ekonomi Bakanlığı ile çalışma yaptıklarını dile getiren Bakan Tüfenkci, çalışma belli bir aşamaya geldiğinde sektörlerle de toplantılar yapılarak sonuçların paylaşılacağını aktardı.

Türkiye’nin ekonomik olarak ayakları yere basan bir ülke olduğuna işaret eden Bakan Tüfenkci, “2016’da yaşadıklarımıza, akabinde dünyanın bakışına, ekonomik anlamda da Türkiye’ye karşı örtülü örtüsüz verilen mücadeleye karşı ülkemiz çok çabuk toparlandı. Esasında bu hükümetimizin zamanında almış olduğu tedbir ve teşviklerle olmuştur. Kredi Garanti Fonu’nun çarkların dönmesi konusunda katkısı olmuştur” dedi.  

Taşınır Rehni hacmi 100 milyar lirayı aştı

Bakan Tüfenkci, önemli olanın küçük işletmelerin finansal ihtiyaçlarının giderilmesi ve büyük işletmeler için de çarkların dönebilmesi olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Bakanlık olarak iç ticaretin kurallarını belirliyor ve finansa erişim noktasında rahatlatıcı tedbirler alıyoruz. Taşınır Rehni Kanunu’nu hayata geçirdik. Şu anda orada 100 milyar lirayı aşkın kredi hacmi oluştu. Yani siz artık malınızı, markanızı, hammaddenizi vs. temin gösterip kredi alabiliyorsunuz. Kurdaki dalgalanmaları sakin karşılayıp dikkatli bir şekilde gidersek inşallah Türkiye’nin önü açıktır. Yatırım ortamını iyileştirerek ticaretin kolay ve güvenli yapıldığı bir ülke olalım diye çalışıyoruz. Şirket kurulumlarını bir güne hatta yarım güne indirerek şirket kurma maliyetlerini düşürdük. İşverene vermiş olduğumuz istihdam destekleri ile işverenin üzerindeki bir takım yükleri aldık. İstihdam seferberliği kapsamında işverenlerimizin istihdam ettikleri her bir işçinin SSK ve stopajını hükümet olarak biz karşıladık. İhracat teşviklerimiz ve yatırım desteklerimiz ile Türkiye, kendine güvenip üreten hiçbir yatırımcıyı mahcup etmemiştir.”

Otomotivde yüzde 35’lere varan ihracat artışı var

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı ve Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen ise, hükümetin son 6-7 yıldır verdiği teşviklerle ve hayata geçirdiği kapsamlı projelerle yaklaşık 15 firmanın önemli ölçüde büyüdüğünü kaydetti.

Ciddi yatırımlarla otomotiv kapasitesinin neredeyse bir misli arttığını vurgulayan Başkan Önen, “1 milyon üzerindeki kapasitemiz, 1 milyon 900 bin arabaya geldi. Bu yıl da inşallah toplam 1 milyon 700 bin araç üretilecek. Özellikle otomobilde yüzde 35’lere varan ihracat artışı var” dedi.